Jobba hos oss

 

På Tannbergsskolan jobbar vi efter visionen att tillsammans skapa drivkraft för det livslånga lärandet. Vi har höga förväntningar och tro på våra elevers förmåga genom ett tydligt ledarskap med respekt för varje individ. Vi utmanar, motiverar och anpassar pedagogiken för varje elev.

Här samarbetar lärare och elever för att tillsammans nå kunskapsmålen, i lärandemiljöer som bygger på omtanke och tryggheten i att eleverna får vara den de är.

 

Det är hjärna med hjärta!

Din titel går här

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

Jobba på Tannbergsskolan

Hos oss på Tannbergsskolan är vi ca 200 anställda i olika professioner. Vi är alla en viktig del för att skolan ska fungera.

Vi jobbar enhetsvis i arbetslag som leds av en arbetslagssamordnare. Som lärare jobbar du både i ett arbetslag och ämneslag.

Som lärare tillhör vi 6 olika enheter. Enheterna består av olika program och har var sin rektor.

Din titel går här

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

Bo i Lycksele

Funderar du på hur det är att bo i Lycksele?
Besök Lyckseles hemsida: Flytta till Lycksele

Din titel går här

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

Mer om skolan

I vår matsal kan du köpa lunch för en billig peng.

Du kan också handla i vårt Café som är öppet de flesta dagar.

Du kan läsa mer om skolan här: om skolan | Tannbergsskolan

Sök våra jobb som ligger ute

På kommunens sida kan du se vilka jobb som finns ute just nu. Om vi har ute någon tjänst så hittar du det i listan genom att klicka här

Anmäl ditt intresse via spontanansökan

Hittar du ingen ledig tjänst som passar dig just nu? Skicka i stället in en spontanansökan till oss!
Ange i din ansökan att du vill arbeta inom Utbildningscentrum (Utbildningscentrum ansvarar bl a för gymnasieskolan Tannbergsskolan, lärcentrum, SFI, vuxenutbildning, anpassad grund- och gymnasieskola, yrkeshögskola och elevhemmet)

Ansök här: spontanansökan